Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Články a návody
Jak zjistit verzi firmware u tiskáren HP OfficeJet
26.10.2020 Návody
Jak zjistit verzi firmware u tiskáren HP OfficeJet
Potřebujete zjistit, jakou verzi firmware používá aktuálně vaše tiskárna? Poradíme vám číst celé
Problémy s tiskem v případě nízkých teplot v zimním období – Jak postupovat
23.10.2020 Články
Problémy s tiskem v případě nízkých teplot v zimním období – Jak postupovat
Jakmile dojde k poklesu venkovních teplot v zimním období tak jeden z nejběžnějších problémů jsou výtisky špatné kvality : flekaté a s tmavými skvrnam... číst celé
Vypnutí aktualizací u tiskáren HP OfficeJet
23.10.2020 Návody
Vypnutí aktualizací u tiskáren HP OfficeJet
Pokud se rozhodnete vypnout aktualizace na tiskárnách HP OfficeJet můžete postupovat podle následujícího návodu. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Články a návody
 3. Články
 4. Jak vybrat tiskárnu – průvodce před nákupem
05.06.2020
Články

Jak vybrat tiskárnu – průvodce před nákupem

Velmi často se setkáváme s dotazy zákazníků, jakou tiskárnu vybrat pro domácnost, do kanceláře nebo jaká tiskárna tiskne nejlevněji.

Na trhu existuje nepřeberné množství tiskáren různých typů, od levnějších zařízení k dražším modelům, od jednodušších s malými rozměry až po velké stroje s impozantní rychlostí tisku a složitým nastavením.

V tomto článku vám vysvětlíme základní rozdíly mezi tiskárnami a pokusíme se vám co nejvíce ulehčit výběr vaší nové tiskárny nebo multifunkce.

Víte jakou tiskárnu potřebujete?
Abyste mohli výběr vaší nové tiskárny správně zacílit, je potřeba se již na začátku zamyslet nad tím, jak budete tiskárnu využívat. Základní dotazy, které je dobré si zodpovědět, jsou tyto:

 • Stačí mi černobílý tisk nebo budu tisknout i v barvě?
 • Plánuji tisknout fotografie?
 • Kam potřebuji tiskárnu umístit?
 • Budu tiskárnu propojovat jen s jedním počítačem nebo ji chci zpřístupnit i pro ostatní?
 • Kolik toho plánuji tisknout? Jak často budu tisknout a na jaké formáty papíru?
 • Potřebuji další funkce tiskárny, jako jsou oboustranný tisk nebo automatický horní podavač papírů pro pohodlné kopírování nebo skenování?

Černobílý nebo barevný tisk?
Zdá se to jednoduché, ale počet barev je velmi důležitý faktor ke zvážení, protože výrazně ovlivňuje ekonomiku provozu tiskárny. Pokud tisknete pouze černobíle, doporučujeme téměř výhradně zakoupení vhodné černobílé laserové tiskárny. Zaručí vám vysokou kvalitu tisku textu, vyšší rychlost tisku a dlouhodobou výhodu v ekonomice provozu. Při delší nečinnosti také nehrozí zaschnutí tiskové hlavy jako u inkoustové tiskárny.

V případě, že se bez občasného barevného tisku neobejdete, je rozumné se zaměřit na dobrou inkoustovou tiskárnu. Pamatujte ale, že je nutné pravidelně tisknout, aby nedošlo k zaschnutí citlivé tiskové hlavy.

〉〉 Jak zabránit zaschnutí tiskové hlavy inkoustové tiskárny


Pokud plánujete tisknout větší množství barevných dokumentů a záleží vám na rychlosti tisku, je výhodné zvolit správnou barevnou laserovou tiskárnu.

Jste příznivci tisku fotografií, kterým záleží na kvalitě fotografického tisku? Sáhněte po inkoustové tiskárně, ideálně se šesti barvami.

Skvělé výsledky a ostrost tisku dosahují také inkoustové tiskárny s přidáním fotografické černé nebo dokonce šedé barvy pro reálný tisk černobílých fotografií.
Pro formát fotografií 10×15 je výhodná sublimační tiskárna s vysokou kvalitou tisku a konstantními náklady na tisk jedné fotografie.

Upozornění :

Pečlivě si rozmyslete, jak často budete využívat barevný inkoustový tisk. Většina tiskáren odmítá tisknout s prázdnými barvami, protože by mohlo dojít k poškození tiskárny. Proto není ideální pořídit si fotografickou inkoustovou tiskárnu pro tisk černobílých dokumentů. Díky funkci automatického čištění budou postupně ubývat i barevné inkousty a časem budete muset kazety zakoupit znovu a tak zbytečně zvyšovat náklady na provoz tiskárny.

Tiskové rozlišení

Při výběru tiskárny pro tisk fotografií je rozlišení tisku důležitá věc, které musíte věnovat patřičnou pozornost. Platí, že čím je vyšší rozlišení tisku, tím je kvalita tisku vyšší.
Je ale důležité upřesnit některé používané pojmy : především to, že tiskové rozlišení se uvádí v  PPI (pixel per inch = pixely na palec) nebo DPI (dot per inch = body na palec).
– 1 inch (palec) = 25,4mm –

Starší modely inkoustových tiskáren používaly tiskové rozlišení 600×600 DPI (nízké rozlišení), novější modely bez problémů dosahují rozlišení 4200×1200 DPI(vysoké rozlišení.
Sublimační fotografické tiskárny většinou používají rozlišení 300 PPI, je to proto, že lidské oko není schopno vnímat vyšší rozlišení než právě 300 PPI.

Možná jste teď trochu zaskočeni z nízkého rozlišení sublimačních tiskáren. Tyto tiskárny ale zastupují zvláštní tiskovou kategorii a zasluhují malé upřesnění : termosublimační tisk probíhá na základě odpařování barviva z tiskové fólie na papír, tím dojde k perfektnímu smíchání barev a všechny odstíny jsou tedy zobrazeny velmi věrně. Běžné inkoustové tiskárny vystřelují malé inkoustové kapky, které se skládají jedna přes druhou a tím zobrazí požadovanou barvu. Další typy tiskáren nejsou schopny zobrazit odstíny a barvy stejně jako sublimační tiskárna, proto používají pro tisk vyšší rozlišení.
Pokud se tedy rozhodnete zvolit inkoustovou tiskárnu pro tisk fotografií, je nutné zvolit tiskové rozlišení alespoň 1200 DPI, aby mohla kvalitou tisku konkurovat sublimačním tiskárnám s rozlišením 300PPI.

S údajem o tiskovém rozlišení je tedy potřeba zacházet opatrně a zvažovat vždy účel, pro který budeme tiskárnu využívat.

Rozměr tiskárny
Tradiční tiskárna zabírá určité místo, multifunkce ještě větší. Zkontrolujte tedy při nákupu rozměr tiskárny, aby se vešla na místo, kam chcete tiskárnu umístit.

U laserových tiskáren dochází během tisku k zahřívání fixační jednotky až na 180°, musíte tedy pamatovat také na dostatečný prostor okolo tiskárny. Vzduch musí kolem tiskárny správně cirkulovat a tiskárna se tak nebude přehřívat. Občas se stane, že nemáte dostatek místa k dispozici, nebo byste tiskárnu rádi umístili na méně viditelné místo. V dnešní době existuje elegantní řešení a to je připojení tiskárny přes Wi-Fi síť (více informací v odstavci Způsoby připojení).

Rychlost tisku, náklady na tisk, formáty papíru a zásobníky papíru
Rychlost tisku, cena za stránku a počet papírů ve vstupním zásobníku jsou parametry, které vás budou zajímat v případě, že bude tiskárnu používat často a intenzivně.
Tyto údaje obvykle zajímají firmy nebo kanceláře.

Rychlost tisku u inkoustových tiskáren závisí především na pokrytí stránky. Logika je jasná, čím více kapek musí inkoustová hlava „vystřelit“ na papír tím je tisk pomalejší. Rychlost tisku je u běžných tiskáren cca 5 – 15 stránek za minutu při 5% pokrytí tisku.
Laserové tiskárny zpravidla dosahují vyšší rychlosti tisku, i běžné tiskárny jsou schopny vytisknout až 20 stránek za minutu. Pokrytí tiskem nemá vliv na rychlost, ta je stále stejná. Může se pouze lišit u barevných laserových tiskáren, kdy záleží na konstrukci tiskárny.

Cena za stránku je velmi proměnlivý a zavádějící údaj. Obecně řečeno, pokud plánujete pouze černobílý tisk, vyplatí se pořízení černobílé laserové tiskárny, v případě barevného tisku dobré inkoustové tiskárny. Zajímejte se o to, jaké tonery nebo inkoustové kazety bude tiskárna používat. V obdobné cenové hladině můžete zakoupit podobné tiskárny, které ovšem mohou mít velmi odlišné množství náplně v kazetách a tisk s nimi se může i několikanásobně prodražit.


Jak správně porovnat náklady na tisk a posoudit tiskovou výtěžnost
 


Formátem papíru
rozumíme rozměr listu papíru, se kterým je tiskárna schopná pracovat. Běžný rozměr papíru je formát A4 , na který většina tiskáren dokáže tisknout, některé větší tiskárny dokáží tisknout také na formát A3.
Možnost tisku na větší formát ovlivňuje kromě ceny také rozměry tiskárny, které narůstají. Snažte se tedy vybrat tiskárnu na formát papíru, který reálně využijete.
Počet papírů v zásobníku má také vliv na rozměry tiskárny, s vyšším počtem papírů v zásobníku narůstají rozměry, tiskárna ale vydrží déle bez zásahu uživatele. Běžné modely tiskáren používají vstupní zásobníky na 50 listů papíru, do větších tiskáren určených pro kanceláře je možné vložit polovinu nebo dokonce celý balík papíru, který má 500 listů.


Rozměry běžných formátů papíru :

 • A5 = 148×210 mm
 • A4 = 210×297 mm
 • A3 = 420×297 mm

Způsoby připojení, Konektivita
Způsoby připojení tiskárny k počítači je jedna z věcí, kterou uživatelé při výběru tiskárny často podceňují. Není výjimkou, že často utrácíme velké sumy za funkce a technologie, které pravděpodobně nikdy nevyužijeme. Většina uživatelů bude tiskárnu připojovat k jednomu počítači, postačuje tedy zakoupit běžnou tiskárnu s USB připojením, kterým je standardně vybavena většina tiskáren. Občas se ale stane, že potřebujeme něco navíc např. možnost sdílet tiskárnu mezi více uživateli nebo abychom se vyhnuli přebytečným propojovacím kabelům.

Snažte se vždy zvolit nejjednodušší řešení, které existuje a splní vaše potřeby. Mezi všemi je asi nejužitečnější Wi-Fi připojení. V domácnosti nebo firmě, kde již funguje Wi-Fi síť se vyplatí zapojit do této sítě také tiskárnu. Na takové tiskárně mohou tisknout všichni uživatelé bez nutnosti propojovat tiskárnu kabelem se svým počítačem.

Pokud zvolíte model tiskárny, který podporuje i tisk z cloudu, můžete pomocí stažené aplikace výrobce tiskárny využít tisk i z tabletu nebo z chytrého telefonu. Velkou výhodou W-Fi připojení je také možnost umístit tiskárnu na vhodné místo, kde nepřekáží, a je snadno dostupná více uživatelům. Nezapomeňte ale, že pro připojení tiskárny přes Wi-Fi potřebujete mít aktivní Wi-Fi síť přes router, ke kterému tiskárnu do sítě připojíte.

Oboustranný tisk a ADF
Pokud často tisknete oboustranné dokumenty, jako jsou smlouvy, příručky a další je výhodné pořídit tiskárnu s již zabudovaným oboustranným tiskem (duplex nebo duplexní tisk). Před odesláním dokumentu do tisku jednoduše nastavte oboustranný tisk, tiskárna sama otočí papír a potiskne i druhou stranu papíru. Tím ušetříte papír, u některých dokumentů je také žádoucí, aby nebyl zbytečně zvyšován objem potištěného papíru, s modulem pro automatický tisk budou vaše dokumenty vytištěné stejně jako knížka.

Oboustranný tisk má u většiny tiskáren omezení v gramáži papíru, kterou lze pro tento tisk použít, před nákupem tiskárny ověřte, zda vám tato gramáž vyhovuje.


Automatický podavač dokumentů – ADF, je užitečný pomocník u multifunkčních zařízení nebo kopírek, kde umožňuje pohodlně a rychle kopírovat nebo skenovat více listů papíru bez vaší asistence. Místo pracného vyměňování listů jednotlivých listů dokumentu na kopírování, vložíte jednoduše všechny listy do ADF a ten se automaticky postará o kopírování nebo skenování.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.


 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Všechny uvedené obchodní a produktové značky patří jejich právoplatným vlastníkům, zde jsou uvedeny pouze za účelem popisu.

Informace pro zákazníky

      Online platby:

      

Kde nás najdete

Brno - Palackého tř. 50
Provozní doba : Po - Pá : 9.00 - 17.00


Kladno - Komenského 3327
Provozní doba : Po - Pá : 9.00 - 12.00 / 13.00 - 16.30


Rajhrad - Masarykova 459
Provozní doba : Po - Pá : 7.30 - 12.00 / 12.30 - 16.30


Ústí nad Labem - Masarykova 43
Provozní doba : Po - Čt : 8.30 - 12.00 / 12.30 - 15.00 ; Pá : 8.30 - 13.00

Kontakty
Zákaznická podpora ACTIVEPRINT
Zákaznická podpora ACTIVEPRINT
(Po-Pá, 9-17 hod.)
Copyright 2022 © ActivePrint s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz